Periodict, kullanıcılarına bilgiye daha hızlı ulaşmaları ve doğruluğunu sorgulayabilmeleri için demokratik bir sözlük ve soru & cevap platformu sunuyor. Tüm yazarlar siteye bilgi ekleyebilir, soru sorup & cevap verebilir, yazılara artı veya eksi oy vererek yorumlarını paylaşabilir. Yazarların yetkileri kazandıkları puanlara paralel artar ve içerikleri düzenleyebilecek konuma gelebilirler. Bunun için yazarlar platformun düzeni ve faydasında büyük bir role sahiptir.

Bu bilinçle yazarlarımızı aşağıda belirtilen hususları dikkatlice okumaya; öğrenmeye, paylaşmaya, tartışmaya açık, sorumlu ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 

Sözlüğün düzenli gelişmesi ve kullanıcılarına faydalı olabilmesi için yazarların dikkat etmesini istediğimiz basit kurallarımız var:

 1. Öncelikle aramak veya yazmak istediğiniz konu ile ilgili sözlüğe gitmelisiniz. (Örneğin arama yapmak istediğiniz kelime fatura ve siz fatura nasıl kesilir sorusunu öğrenmek istiyorsanız muhasebe sözlüğüne, fatura tasarımı nasıl olmalıyı öğrenmek istiyorsanız tasarım sözlüğüne girmelisiniz.)
 2. Yazı ve sorularınızı yazmadan önce ilgili sözlükte aratıp daha önce yazılmadığından emin olmalı; varsa aynı konunun altına yazmalı yoksa yeni bir başlıkla ilgili kategori altına yazmalısınız. (Tekrar eden yazılar yayından kaldırılacaktır.)

 

Sözlüğe yeni bir terim ekleme

(Öncelikle eklemek istediğiniz terimi sözlükte aratın ve daha önce yazılmadığından emin olun. Varsa aynı terimin altına farklı bir açıklama getirebilir, yoksa terimler kategorisini seçerek yeni bir konu olarak yazabilirsiniz.)

 1. Ekleyeceğiniz terimin anlamı basit ve yalın bir şekilde yazılmalıdır.
 2. Varsa örnekleme ve görsel içermelidir.
 3. Dilbilgisi ve yazım kurallarına uymalıdır.
 4. Önemli kısımları daha belirgin hale getirilmelidir (koyu, italik karakter kullanma, altını çizme, vb..).
 5. Varsa kaynak, araştırma sonucu, vb. içermelidir. (Belirtilen kaynaklar site yöneticileri tarafından kaynakçalar kısmına eklenecektir.)

 

Soru & cevap kullanımı

(Öncelikle sormak istediğiniz soruyu sözlükte aratın ve daha önce sorulmadığından emin olun. Varsa aynı başlık altına farklı bir soru yazabilir, yoksa soru & cevap kategorisini seçerek yeni bir soru olarak sorabilirsiniz.)

 1. Soru en basit hali ile sorulmalı, ihtiyaç ve çözüm net bir şekilde belirtilmelidir.
 2. Sorunun cevabı basit ve yalın bir şekilde anlatılmalıdır.
 3. Soru ile ilgili emin olduğunuz doğru cevapları yazmalısınız. (Doğruluğundan emin olmadığınız cevapları yazmayın.)
 4. Varsa örnekleme ve görsel içermelidir.
 5. Dilbilgisi ve yazım kurallarına uymalıdır.
 6. Önemli kısımları daha belirgin hale getirilmelidir (koyu, italik karakter kullanma, altını çizme, vb..).
 7. Varsa kaynak, araştırma sonucu, vb. içermelidir.

 Not: Sorularınızı “Terimler” kategorisi altına ya da yapılan açıklamaların hemen altına yazmayın. Soru & cevap kategorisi içine yeni bir soru olarak yazın.

 

 Sözlüğü daha düzenli ve faydalı hale getirmek için;

 1. Faydalı bulduğunuz içeriklere oy verin ve önem sırasını yükseltin,
 2. Değersiz bulduğunuz içerik ve cevaplara düşük oy verin,
 3. Bildiğiniz sorulara cevap yazın,
 4. Dilbilgisi, yazım hatası ve anlam eksikliği hissettiğiniz yazılara müdahele edin, (5 bin puana ulaşan yazarlar, diğer üyelerin yazılarını düzenleme hakkına sahiptir. Bkz. Puan Sistemi – Periosor)
 5. Yanlış bulduğunuz içerikleri rapor edin.

 

Periodict’in amacı insanlara düzenli, erişilebilir ve güvenilir bilgi kaynağı olmaktır. Tüm üyeler yazarak, yorum yaparak ve puan vererek bilginin büyümesine ve düzenlenmesine katkı sağlayabilir.

Platformu kullanım sırasında çıkan sonuçlara ve yorumlara göre kurallar gelişebilir, değişebilir. Yorum, öneri ve isteklerinizi uye@periodict.com adresine gönderebilir ve bu sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Diğer hususlar ve şartlar oluşturuluyor…

Düzenleme tarihi, 13.02.2015
Periodict.com